Potkan obecný (Rattus norvegicus) bývá často zaměňován s krysou obecnou. Potkani nejsou naším původním živočišným druhem. Pochází původně z východní Asie, kde jsou dosud jeho nejpřirozenějším prostředím břehy řek a jezer bohatě porostlé rákosím v lokalitách divoké přírody vzdálených lidským obydlím. Potkani se po světě rozšířili díky rozvoji lodní dopravy, své vysoké rozmnožovací schopnosti a také díky své agresivitě, kterou na mnoha místech vytlačili méně subtilní krysy.
Kde se potkani vyskytují a čím se živí?
Potkan je všežravý hlodavec. Dává přednost kvalitním potravinám, jako jsou například kvalitní obiloviny nebo maso. Za den spotřebuje jeden dospělý potkan asi 20 g potravy. Vyhledává místa, na kterých má dostatečný přísun potravy a kde má přístup k vodě. Nejčastěji se vyskytuje v temných vlhkých prostorech, jako jsou sklepy, chlévy nebo městská kanalizace. Ideální jsou pro něj místa, kde má možnost vyhrabat si také hnízdící nory.
Potkan nebo krysa?
Velice často bývají potkani zaměňováni s krysou obecnou. Oproti štíhlejší kryse jsou však potkani mohutnější. Potkana od krysy odlišíte pomocí následujících nejvýraznějších rysů:
Potkani jsou statnější než krysy
Potkani jsou statní hlodavci, jsou větší než krysy. Zpravidla dosahují délky 16-27 cm. Mají-li dobré životní podmínky, mohou však dosahovat délky až 30 cm. Ve volné přírodě mohou potkani dosahovat váhy od 270 g až do půl kilogramu. Samice potkanů jsou až o třetinu menší než samci.
Potkan má kratší ušní boltce
Potkani nemají tak výrazné ušní boltce jako krysy. Ušní boltce potkanů jsou krátké, slabě osrstěné, přehnuté dopředu. Vystupují jen do cca 2cm délky, takže nedosáhnou až k očím.
Ocas potkana je lysý, kratší a silnější
Ocas potkana je u kořene silnější. Jeho povrch je lysý a šupinatý. Délka ocasu nepřesahuje délku těla potkana. Pohybuje se v rozmezí 13-23 cm. Ze spodní strany je ocas potkana světlejší oproti ostatnímu zbarvení.
Potkan má zaoblený tvar hlavy
Hlava potkana je vepředu mírně zaoblená. Čenich potkana je tupějšího tvaru.
Potkani mají světlejší srst
Zbarvení srsti potkana je zpravidla světlejší a pohybuje se v šedohnědých až hnědých odstínech. Chlupy na břišní straně těla mají spíše šedavou barvu.
Jak potkani žijí?
Potkani jsou nejaktivnější v noci (hlavně večer a před rozedněním), jsou dobrými plavci a dobře šplhají. Nevydávají se však často do takových výšek jako krysy. Raději vyhledávají stoky a kanály, kde mají dobrý přístup k vodě. Jsou-li potkani v ohrožení, mohou se chovat až agresivně. Potkani patří mezi jedny z nejinteligentnějších hlodavců vůbec.
Jak se potkani rozmnožují?
Potkani se rozmnožují v průběhu celého roku. Mláďata se rodí každé samici 4-6 krát ročně. Březost trvá 22 – 24 dnů. Samici potkana se rodí při každém vrhu 10 a více mláďat. Potkani se již v prvním roce svého života mohou rozmnožovat. Tímto způsobem se potkani velice rychle rozmnožují. Dospělý potkan se dožívá 1-2,5 roku (v zajetí 3-4 roky).
Potkani a nemoci
Potkani jsou škůdci nejen z důvodu likvidace potravinových zásob, ale také jako přenašeči nemocí. Především svým trusem a močí přenášejí choroboplodné zárodky. Jsou zdrojem nákazy například trichinózy způsobené svalovcem. V subtropech a tropech jsou přenašeči morové nákazy.
Jak na potkany?
Jak se potkanů zbavit? Často jsme dotazováni na nejvhodnější past na potkany, jed na potkany nebo návnady či odpuzovače na potkany a způsoby, jak potkany chytit.
Deratizace – odborné hubení potkanů
V případě, že si s deratizací a hubením potkanů nevíte rady, doporučujeme vám obrátit se na nás jako na odborníky na deratizaci. Provedeme profesionální monitoring výskytu potkanů v budovách a jejich okolí, provedeme deratizační opatření a navrhneme preventivní opatření zabraňující dalšímu výskytu potkanů. Neváhejte se na nás obrátit!