Máme chalupu poblíž lesa a na půdě, v kůlně a garáži se nám a sousedům každoročně usidlují kuny. Je možné jim v tom nějak zabránit? Zjistili jsme dokonce, že se kuny dostaly do motoru auta a překousaly několik kabelů.
Odpověď
Kuna je poměrně plachý tvor, avšak například kuna skalní se poměrně často pohybuje v blízkosti lidských obydlí, kde má k dispozici nepřeberné množství potravy (např. ovoce na zahrádkách) a kde najde dostatek vyhovujících a teplých prostor k hnízdění. Kuna skalní je velice štíhlá, až 70 cm dlouhá (i s ocasem) a váží přibližně 2 kg. Dokáže se protáhnout i velice úzkými štěrbinami. Mláďata rodí na jaře, v průběhu dubna a května. Kuna je všežravec, loví obratlovce (myši, potkany), žížaly, hmyz a živí se bobulemi, šípky, třešněmi apod. Kuna je aktivní především v noci, kdy vylézá ze svých úkrytů. Prostory, které obývá si často značkuje trusem obsahujícím pecky ze spořádaného ovoce.
Vzhledem k plachosti kuny jsou jakékoli živolovné pasti, umístěné v prostředí, které kuna dobře zná, problematické (sklopky jsou zakázány). Kuna je opatrná a pasti se vyhýbá. Řešením mohou být odpuzovače škůdců s fotobuňkou, které v případě zaregistrovaného pohybu rozsvítí ostré světlo, které kunu vyrušuje.
Pro použití v garáži a v motorovém prostoru automobilu vám doporučujeme použít průsvitný sprej proti kunám na kabely, vytvářející lepkavou ochrannou vrstvu chránící kabely a dráty před kunami.