Myš domácí (Mus musculus) je pravděpodobně nejrozšířenějším hlodavcem na světě. Rozšířila se z euroasijských stepních oblastí. Žije ve volných myších koloniích s dominantním samcem nejčastěji v blízkosti lidských obydlí, zemědělských sýpek a potravinářských skladů či výroben, na polích, v parcích a v řídkých lesích. K lidským sídlům se u nás myši stahují především v chladných zimních měsících. Krom polárních oblastí Arktidy a Antarktidy a některých džunglí ji najdeme všude na světě. Každá myší kolonie má svůj specifický pach srsti a své teritorium si značkuje.
Jak myši získávají potravu
Myši jsou převážně noční tvorové. Potravu hledají nejčastěji za soumraku nebo v noci. Myši jsou všežravé, živí se převážně semeny, obilnými zrny, zeleninou a ovocem a dalšími potravinami dostupnými v lidských obydlích.
Při hledání potravy se řídí převážně svým skvělým čichem. Zrak myší je velice slabý. K dorozumívání se s ostatními jedinci své skupiny používají myši vysoké pískavé tóny. Myši mají výborný sluch a slyší tóny ve frekvenci až 100 kHz, což je o 80 kHz více než lidé. Při cestě za potravou dokáží myši bez problémů šplhat po stěnách.
Jak myši škodí?
Myši jsou typickými škůdci v potravinářských skladech a ve výrobních provozech. Za den spotřebuje jedna myš přibližně 3-5 g potravy. Jako škůdce se ale projevuje především kontaminací potravinových zásob svým trusem a močí a jako technický škůdce, když rozkousává kabeláž a další technické vybavení. Myši dokáží okusovat i zdánlivě odolné materiály (plasty, zdivo, dřevo…) a mohou tak narušovat stavební konstrukce, potrubní systémy i veškeré vnitřní vybavení budov.
Jak vypadá myš domácí
Myš domácí se řadí mezi škůdci z řad hlodavců k menším tvorům. Tělo dorůstá do délky 7-10 cm a váží nejčastěji 12-30 g. Ocas je o něco kratší než tělo (5-9 cm) a jeho délka závisí i na geografickém území, na kterém se myši vyskytují. V rámci Evropy je možné říci, že čím více na západ, tím je ocas myší delší.
Srst myší je žlutohnědé, šedohnědé až šedočerné barvy. Myši žijící v chladnějším prostředí se mu dokázaly přizpůsobit tak, že jim v chladnějším období narůstá hrubší a delší srst, která myši chrání před chladem a vlhčím vnějším prostředím.
Rozmnožování myší
Myš domácí je přizpůsobivý tvor a má vysoké rozmnožovací schopnosti. Velice často tak dobře odolává pokusům o vyhubení. Pohlavní dospělosti dosahuje již v 6 týdnech od narození. Samičky mohou vrhnout mláďata až 5x za rok, březost trvá 19 až 20 dní a při jednom vrhu se narodí 4-8 mláďat. V podmínkách s dobrým přístupem k potravě se myši rozmnožují ještě rychleji. Myši se dožívají 1,5-3 let.
Myši jako přenašeči nemocí
Myši jsou podobně jako potkani a krysy přenašeči řady nemocí. Především svým trusem a močí mohou přenášet salmonelózu nebo leptospirózu. Rozšiřují mimo jiné i střevní parazity včetně tasemnice. K nákaze člověka může dojít nejen při konzumaci takto nakažených potravin, ale i pouhým fyzickým kontaktem s nimi.
Jak se zbavit myší?
Jak postupovat, když se myši usadí v dřevostavbě jsem vás již informovali v článku Myši v dřevostavbě.
V případě, že si s likvidací myší nevíte rady, jsme vám jako odborníci na deratizaci k dispozici.